Susret s žoharom nikome nije ugodan. Ti brzi, tamni insekti izazivaju jezu i nepoželjni su gosti u svakom kućanstvu. Susret žohara s gostima, siguran je put do katastrofalnih
recenzija smještaja. Osim što su estetski neugodni, žohari su prenositelji bakterija i alergena, što ih čini ozbiljnom prijetnjom za higijenu vašeg kućanstva. Ako ste primijetili žohare kako jure po vašoj kuhinji usred noći ili se skrivaju po pukotinama, vrijeme je za akciju! Srećom, uz pravilne korake, možete ih se riješiti i spriječiti njihov povratak.
Zašto su žohari problem i otkud dolaze?
Žohari su izuzetno otporni i prilagodljivi. Privlače ih hrana, voda i sklonište, što znači da im vaša kuhinja, kupaonica ili podrum mogu biti savršeno utočište. Najčešće ulaze kroz pukotine u zidovima, ventilacijske otvore, kanalizacijske cijevi, pa čak i na obući ili u kutijama koje unosite u dom. Jednom kad se nastane, brzo se razmnožavaju, pa je ključno djelovati odmah čim ih primijetite.
Prirodna rješenja: Prvi koraci u borbi protiv žohara
Prije nego što posegnete za jakim kemikalijama, isprobajte neke prirodne metode koje mogu biti prilično učinkovite, pogotovo ako invazija nije velika:
Borna kiselina i šećer u prahu: Ovo je provjerena metoda. Pomiješajte jednake dijelove borna kiseline (može se nabaviti u ljekarnama) i šećera u prahu. Šećer privlači žohare, a borna kiselina djeluje kao otrov koji postupno dehidrira i ubija insekte. Smjesu pospite na mjesta gdje ste vidjeli žohare (ispod sudopera, iza hladnjaka, u kutovima). UPOZORENJE: Borna kiselina je toksična. Držite je izvan dohvata djece i kućnih ljubimaca!
Lovorov list: Žohari ne podnose miris lovorovog lista. Postavite nekoliko listova na mjesta gdje se skrivaju, poput ormarića s hranom, iza štednjaka ili u smočnicu. Iako ih neće ubiti, može ih otjerati.
Dijatomejska zemlja (kremena zemlja): Ovo je prirodni prah napravljen od fosiliziranih algi. Siguran je za ljude i kućne ljubimce, ali smrtonosan za insekte. Dijatomejska zemlja oštećuje vanjski egzoskelet žohara, uzrokujući dehidraciju. Pospite tanak sloj praha na problematična područja.
Bolje spriječiti...
Najvažniji korak u borbi protiv žohara je prevencija. Održavanje čistoće i uklanjanje izvora hrane i vode je ključno:
Higijena na prvom mjestu: Temeljito čistite kuhinju svaki dan. Redovito brišite mrvice, prolivenu hranu i masnoću. Perite suđe odmah nakon jela i nikad ne ostavljajte prljavo suđe preko noći.
Pravilno skladištenje hrane: Svjetle namirnice (brašno, šećer, žitarice, tjestenina) držite u hermetički zatvorenim posudama. Voće i povrće spremite u hladnjak.
Uklonite izvore vode: Žohari trebaju vodu za preživljavanje. Popravite sve slavine koje cure, obrišite mokre površine i ne ostavljajte vodu u sudoperu ili posudama za kućne ljubimce preko noći.
Zatvorite im ulaze: Provjerite i zatvorite sve pukotine u zidovima, podovima i oko cijevi. Upotrijebite silikon, kit ili mjerice za popravke. Popravite oštećene mrežice na
prozorima.
Redovito iznosite smeće: Kante za smeće držite dobro zatvorene i redovito ih praznite, pogotovo prije spavanja.
Očistite nered: Žohari vole skrivati se u mračnim, vlažnim mjestima. Uklonite stare novine, kartonske kutije i sav nered iz podruma, garaže i ostava.
Kada potražiti pomoć profesionalca?
Ako ste isprobali sve navedeno, a žohari se i dalje pojavljuju u velikom broju, ili ako se problem ponavlja, vrijeme je da razmislite o profesionalnoj dezinsekciji. Stručnjaci imaju pristup jačim insekticidima i znaju kako pronaći i uništiti gnijezda, osiguravajući dugotrajno rješenje problema. Ponekad je potrebna kombinacija profesionalnih i kućnih metoda za potpuno iskorjenjivanje ovih nametnika.
Riješiti se žohara može biti izazovno, ali uz upornost i pravilne korake, vaš smještaj ponovno može biti čisto mjesto, za siguran i ugodan boravak gostiju. Sretno u borbi!