`
Račun, molim!´, trenutak je kojem se svi
iznajmljivači radujemo. To je trenutak u kojem na naplatu dolazi sav trud uložen u opremanje, birokratske zavrzlame, promociju i brigu za gosta. Praksa je pokazala kako je račun najbolje ispostaviti odmah po dolasku gosta, iako je to stvar osobnog odabira. Jednaka sloboda je i u načinu ispisivanja računa. Račun možete isprintati s računala ili ga ispisati u kupljenim obrascima. Ipak,
postoje pravila kako taj račun mora izgledati i što točno mora sadržavati. `Bez računa se ne računa´ i slične parole, odavno su zaživjele u praksi, tako da uredbe u zakonima o obvezi izdavanja računa više nikoga ne plaše. U novom
Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti 85/15, člank 32,, stavak 4., propisana je obveza iznajmljivača: `izdati gostu čitljiv i točan račun s naznačenom vrstom, količinom i cijenom, odnosno odobrenim popustom, pruženih usluga za svaku pruženu uslugu, osim u slučaju ako račun za usluge pružene gostu izdaje turistička agencija´.
Izgled računa za iznajmljivače
Pretpostavimo da
`čitljivo´ ne treba naročito objašnjavati. Važno je da na računu
točno budu navedene propisane stavke. Za početak pogledajmo primjer računa kakvog izdaje
iznajmljivač paušalac koji plaća boravišnu pristojbu paušalno.
Na priloženom primjeru vidimo što sadrži račun za usluge smještaja:
- Broj računa - primjerice 1/16, za prvi račun izdan u 2016. godini.
- Podaci o iznajmljivaču - ime i prezime, adresa smještajnog objekta, OIB, eventualno naziv smještaja i/ili smještajne jedinice.
- Podaci o gostu - ime i prezime osobe kojoj je usluga pružena.
- Vrsta usluge - najam apartmana, sobe ili kuće za odmor, usluge koje dodatno naplaćujete poput parkinga i sl., usluga prehrane.
- Količina obavljenih usluga - broj iznajmljenjih jedinica i broj noćenja.
- Jedinična cijena usluge - cijena pojedinačne usluge u skladu s važećim cjenikom. Cijene moraju biti izražene u kunama. Nije suprotno propisima navesti cijenu i u eurima, ali ne smijete pri tom zaboraviti kunsku valutu.
- Ukupan iznos usluge i iznos za naplatu - na ukupan iznos usluge možete obračunati popust, a konačan iznos za naplatu je onaj koji dobijete kada popust oduzmete od ukupne cijene usluge. I ovdje, naravno, iznosi moraju biti izraženi u kunama.
- Popust – možete obračunati gostu iz bilo kakvih razloga, zato što vam je drag ili zato što je vjeran dugogodišnji posjetitelj. Kako god, iznos popusta navedite u računu, ne morate nužno navoditi postotak.
- Boravišna pristojba - iznajmljivači koji boravišnu pristojbu plaćaju paušalno nisu obvezni navoditi iznose u izdanom računu. Preporučuje se navesti kako je boravišna pristojba uračunata u cijenu. Oni koji boravišnu pristojbu plaćaju po ostvarenom noćenju, navode iznose koji su propisani za razred mjesta gdje se nalazi smještajni objekt te za dob gosta. Odrasli plaćaju puni iznos boravišne pristojbe, djeca od 12 do 18 godina 50 posto, a djeca ispod 12 godina oslobođena su plaćanja.
- Datum – se odnosi na datum izdavanja računa.
- Potpis – vaš potpis je obvezan, pečat niste dužni imati.
- Porez na dodanu vrijednost (PDV) – ne morate isticati na računu da niste obveznik PDV-a, ali ukoliko želite možete navesti `Iznajmljivač nije obveznik PDV-a prema Zakonu o PDV-u, čl. 90., st. 2.´.
Ako ste obveznik PDV-a, uz sve već navedeno, na računu morate istaknuti i:
- PDV identifikacijski broj
- Ime i prezime - (naziv), adresu, OIB ili PDV identifikacijski broj gosta kome su isporučena dobra ili obavljene usluge.
- Jedinična cijena usluge bez PDV-a
- Stopa PDV-a na usluge smještaja u iznosu od 13 posto.
- Ukupnu cijenu usluge kao zbroj jedinične cijene i PDV-a obračunatog na jediničnu cijenu
Cijena istaknuta na računu ne smije biti veća od cijene navedene u cjeniku. Sukladno tome, ona može biti manja, ali svaki obračunati popust mora biti naveden u izdanom računu.
Najvažnije pravilo je da se račun mora poklapati s vašim službenim cjenikom.
Ako imate ugovor s agencijom, onda je
izdavanje računa ponešto drugačija priča. Tri su mogućnosti ovisno o uvjetima ugovora kojeg imate s agencijom.
- Vi izdajete račune agenciji - postupak je sličan gore navedenom primjeru, samo umjesto gosta, naslovljavate agenciju i navodite njene podatke. I ovdje morate paziti da naznačeni iznos pojedinačne usluge ne prelazi cijene određene službenim cjenikom. Naravno, iznos može biti umanjen za popust kojeg ste dali agenciji ili za iznos provizije kojeg agencija naplaćuje kod popunjavanja vašeg smještaja
- Vi izdajete račune gostu kojeg ste dobili preko agencije - u ovom slučaju na računu navodite iznos kojeg primate. Bez obzira da li je agencija već naplatila proviziju od gosta ili ćete vi platiti proviziju agenciji, navedeni iznos ne smije biti veći od onoga koji se nalazi u službenom cjeniku
Vodite računa o tome da se na agencijsku proviziju naplaćuje PDV ukoliko tek formirate cijene za rad preko agencije. Dakle, čak i ako ste iznajmljivač koji porez plaća paušalno, dužni ste platiti PDV na usluge agencije, odnosno na iznos agencijske provizije.
- Agencija izdaje račune `u vaše ime i za vaš račun´ - u tom slučaju vi niste obvezni izdavati račune. Agencija proslijeđuje kopije računa vama za vašu evidenciju
Račune uvijek izdajete u dva primjerka. Kopija ostaje vama za
evidenciju računa koju ste dužni voditi kao privatni iznajmljivač i čuvati je najmanje dvije godine.
Privatni iznajmljivači nisu obveznici fiskalizacije. Državne inspekcije provjeravaju evidenciju računa i pri tom uvijek gledaju da li se iznosi na računu poklapaju s cjenikom.
Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, članak 49., stavak 4., predviđa i kazne u iznosu od 2000 do 5000 kuna ukoliko iznajmljivač ne izda gostu čitljiv i točan račun s naznačenom vrstom, količinom i cijenom, odnosno odobrenim popustom, pruženih usluga za svaku pruženu uslugu ili račun za pružene usluge gostu ne izda turistička agencija.
Gore navedeni
primjer računa možete preuzeti u našoj download zoni te koristiti za naplaćivanje usluga pružanja smještaja u vašem kućanstvu. Želimo vam što više izdanih računa!