Službeni cjenik za apartman, sobu ili kuću za odmor je obavezan, mora biti dostupan gostima na uvid u svakom trenutku, a navedenih cijena se moramo pridržavati
Konačno imamo sva potrebna rješenja za iznajmljivanje apartmana, posavjetovali smo se sa susjedima i prijateljima koji već rentaju, odredili cijenu i zadovoljno trljamo ruke. U našim mislima, gosti već stižu i odlaze, zadovoljno polažući novac u našu kesu.
Jesmo li možda ipak nešto zaboravili? Nije dovoljno samo odrediti cijenu za najam apartmana, sobe ili kuće za odmor, oglasiti se, već je potrebno izraditi i službeni cjenik. Isticanje službenog cjenika je obveza privatnih iznajmljivača, sukladno aktualnom Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, čiji članak 10. obvezuje iznajmljivače smještaja na isticanje cijena na hrvatskom i najmanje jednom drugom svjetskom jeziku, kao i navođenje informacije o turističkoj pristojbi.
Olakotna okolnost je što cjenik nije standardiziran, možemo ga izraditi sami i isprintati na običnom komadu papira, ali je njegov sadržaj točno propisan pa mora sadržavati sljedeće podatke:
Osobni podaci vlasnika (naziv smještajnog objekta, ime i prezime vlasnika, adresa i OIB),
Naziv usluge (npr. apartman, soba),
Vrsta naplate (po noćenju u smještajnoj jedinici, po broju osoba, itd.),
Termini (navesti cijene za pojedine termine ako se cijena razlikuje),
Cijene (u eurima),
Informaciju da je turistička pristojba uključena u cijenu,
Informaciju o PDV-u (Iznajmljivač ne podliježe plaćanju PDV-a prema odredbama članka 22 Zakona o PDV-u.),
Datum (mora sadržavati datum od kada je cjenik važeći),
Potpis vlasnika,
Dodatne usluge i njihove cijene (ako ih ima).
Službeni cjenik mora biti istaknut u svakoj smještajnoj jedinici. Najčešće se cjenik postavlja na unutrašnju stranu vrata ili na stol. U novije vrijeme je dopušteno cjenik ostaviti gostima u mapi koju smo im pripremili kao knjigu dobrodošlice.
Navedenih cijena se moramo pridržavati, kako prilikom naplate, odnosno, izdavanja računa gostima, tako i prilikom oglašavanja smještaja. Ako, primjerice, oglašavamo nižu cijenu od one koja je u službenom cjeniku i koju naplaćujemo gostima, riskiramo drakonsku kaznu zbog propisa koji sankcioniraju nedopušteno i zavaravajuće oglašavanje
Cijenu koja je navedena u službenom cjeniku ne smijemo povisiti, npr. ako nam se netko ne svidi, ali možemo odobravati popuste i oni ne moraju biti navedeni u cjeniku.
Alotmanski cjenik je cjenik kojeg sastavljate za poslovanje s agencijama. U pravilu, cijene alotmanskog cjenika su umanjene za proviziju koju isplaćujemo agenciji. Nismo obvezni imati takav cjenik.
Printanje cjenika i postavljanje na predviđeno mjesto je svečan čin. Predahnite, udahnite duboko, avantura počinje!
Primjer cjenika možemo preuzeti ovdje.
Boravišna pristojba – što iznajmljivači apartmana imaju s tim?