Na što sve mora misliti iznajmljivač prilikom opremanja apartmana? Što to svaki smještajni objekt u turizmu mora imati da bi zadovoljio propise koji se mijenjaju?
Sve koji ne žele poklanjati novac turističkoj inspekciji znaju što opremanje apartmana za iznajmljivanje u turizmu znači. To je puno više od kupnje namještaja i maštovitog slaganja sitnica kojima ćete privući turiste. Neke stvari, koje iznajmljivač mora imati u smještajnoj jedinici, su strogo propisane i s tim propisima mora biti upoznat svaki iznajmljivač početnik, kao i onaj koji se iznajmljivanjem bavi već dulje vrijeme, jer su propisi podložni promjenama.
Aktualni Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti je na snazi od 25. prosinca 2024. Sam po sebi nije donio značajne novitete, a činjenica je i da posljednih godina izmjene propisa najšeče donesu nešto labavije obveze. Jer tržište i gosti najbolje određuju što sve treba imati u apartmanu, sobi ili kući za turistički smještaj. U povijest su tako otišli energetski certifikati (nikad zaživjeli), kutije prve pomoći, obveza liječničkog pregleda ukinuta , itd.
O (be)smislenosti propisa vodile su se i još uvijek se vode žustre polemike, a često se vuče paralela s obvezom liječničkog pregleda koja je ukinuta 2014. godine.
U moru propisa koji za koje je konstanta jedino mijena, ponekad je teško se snaći.
Objekti za iznajmljivanje se još uvijek dijele na postojeće i nove objekte pa za njih, kao takve, vrijede drugačija pravila. Postojeći objekti su svi oni koji:
su izgrađeni prije 18. srpnja 2005. godine, a naknadno je izvršena adaptacija, odnosno prenamjena, u objekt za pružanje usluga smještaja u domaćinstvu;
imaju konačnu pravomoćnu građevinsku dozvolu izdanu prije 31. prosinca 2006. te da je gradnja počela u roku od godine dana od ishođenja dozvole;
do 29. travnja 2008. imaju ili su imali rješenje nadležnog upravnog tijela o utvrđenim minimalnim uvjetima i kategoriji ili su zatečeni u postupku razvrstavanja i kategorizacije.
Razlike prilikom kategorizacije postojećih objekata i novih nisu zanemarive. Razlike kod kategorizacije apartmana s tri zvjezdice između postojećih i novih objekata:
Postojeći objekti
Novi objekti
Minimalna neto površina modula s jednom sobom
30,5 m2 (jedna kupaonica)
37 m2 (jedna kupaonica)
Minimalna neto površina modula s dvije sobe
44,5 m2 (jedna kupaonica)
55 m2 (dvije kupaonice)
Minimalna neto površina modula s tri sobe
54,5 m2 (1 kupaonica + 1 zahod)
73 m2 (2 kupaonice + 1 zahod)
Minimalna neto površina kupaonice
nije propisano
3,5 m2
Minimalna veličina kreveta za jednu osobu
80 x 190 cm
100 x 200 cm
Minimalna veličina kreveta za dvije osobe
140 x 190 com
160 x 200 cm
Klima uređaj
Hlađenje s regulacijom
Klima s regulacijom
Usporedbom nekih prijašnjih propisa, nije toško primijetiti da se oprema postojećih i novih objekata gotovo više da i ne razlikuje, razlike su ostale tek u kvadraturama pojedinih prostorija unutar smještajne jedinice.
Koji su to sve predmeti koje iznajmljivači, pružatelji usluga u domaćinstvu, bez obzira na to je li objekt novi ili postojeći moraju imati? Izdvajamo neke od obveznih dijelova opreme za smještaj s tri zvjezdice:
Osim navedenih obveza, česte su dileme oko osiguranja za goste, aparata za gašenje požara i kutije prve pomoći.
Novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti (NN, br. 85/15, 121/16, 99/18, 25/19, 98/19, 32/20, 42/20, 126/21, 152/24), člankom 30., stavak 9., navodi se da je ugostitelj dužan osigurati goste od posljedica nesretnog slučaja u ugostiteljskom objektu. Međutim, tumačenja ovog Zakona su različita pa je tako uvriježeno mišljenje da se ta odredba odnosi na ugostitelje pravne osobe, a ne na fizičke osobe, pružatelje usluga smještaja u domaćinstvima. Velik broj privatnih iznajmljivača ipak osigurava goste, a godišnje premije osiguranja najčešće ovise o broju ležajeva i ostvarenom prometu u protekloj godini te iznose od 200 do 400 kuna.
Isto vrijedi i za aparat za gašenje požara čije cijene ovise o vrsti i veličini, a najniža je 140 kuna. Pri tom treba uzeti u obzir i činjenicu da se aparati pregledavaju i servisiraju periodično što se također naplaćuje ovisno o vrsti i stanju aparata.
Fali mi samo mogućnost paljenja i gašenja glavne rasvjete iz kreveta!
A fiksni telefon (i u kupaonici) neću ni spomenuti :)
Ružica - Šibenik
19.10.2015 11:58
Mislim da fiksni telefon u kupaonici je ??????, ali da to bude interni telefon da.
Andrea - Samobor
19.10.2015 22:29
Čemu fiksni telefon, svi danas imaju mobitele. wi-fi svi traže. Kada će konačno svaki iznajmljivač dobiti pisanu uputu što sve mora imati, pa da nema nagađanja i strahova kako će inspektor tumačiti zakon.
Kada će se uskladiti kategorizacija sa EU, kod nas je to puno strože govorim o privatnim iznajmljivačima.
19.10.2015 23:40
Hvala apatmaniji što su ovo poslali. Do sada niti jednom turistička zajednica nije poslala nama iznajmljivačima pismene obavjesti o bilo kakvoj promjeni zakona niti što sve moramo imati u apartmanu.
Mislim da bi nam pismenim putem trebali poslati obavijesti o bilo kojoj promjeni. Ako mogu poslati račun za boravišne pristojbe, mogu i ostale promjene. Od svega najviše me smeta zašto plaćamo tv preplatu, a svi naši gosti traže wi-fi i sat.
Stjepan - Vodice
20.10.2015 21:26
Mislim da jadnici koji pisu ove propise nisu nikada ni vidjeli Zürich, Paris, Berlin, Barcelonu... u kojima ima puno, puno losijih apartmana nego u Hrvatskoj i nikakvih problema nemaju s iznajmljivanjem.
Glavni uvjet je cistoca, iako ni to nije na zavidnom nivou.
Telefon u kupaonicij???
Anton - Crni Lug
24.10.2015 21:21
Ovi koji izmišljaju propise i pravila trebali bi primjerom u vlastitoj destinaciji dokazati opravdanost nekih nebuloza.
Božo - Omiš
28.01.2016 14:28
Slažem se s komentarima još samo da dodam da najlošije prolaze uredno prijavljeni iznajmljivači jer će im tražiti telefon u wc-u i ostale gluposti. Ostali, a ima ih sigurno 50 posto, ne trebaju ništa jer im inspekcija ne može ništa. Jedni rade na crno, drugi prijave, na primjer, 10, a imaju 20 i više kreveta. Nažalost, to je naša stvarnost. Hvala na uputama. Bionda.
Tonći - Marina
30.01.2016 20:00
Pozzz! Pitanjce !?.......a što je s aparatom za gašenje i prvom pomoći ne vidim ih u gore navedenom spisku
Cimerfraj.hr
02.02.2016 12:56
Poštovani g. Radić, u tekstu je sve navedeno. `Kutija prve pomoći obvezna je u svakoj smještajnoj jedinici, apartmanu, sobi ili kući za odmor! Možete ju složiti sami prema propisanim standardima ili ju kupiti. Standard koji se najčešće koristi i odgovara onim propisanima hrvatskim zakonima je norma HRN 1112, a što sve HRN 1112 sadrži možete pogledati ovdje. Cijene kutija prve pomoći u trgovački lancima se kreću od 54,99 kuna naviše.´ Što se tiče aparata za gašenje, nije obvezan, ali je obavezan plan evakuacije u slučaju požara.
Sven - Orebić
03.02.2016 13:20
Od kada je za apartman s 3* propisan fiksni telefon u kupaonici, koja bi bila njegova svrha? Sef, 4 držača za ručnike, 4 čaše i hrpa ostalih gluposti, skupa s energetskim certifikatom, svake godine samo izmišljaju nove stavke koje naravno idu iz džepa prijavljenih iznajmljivača.
Vesna - senj
07.02.2016 20:53
Citat: Plan evakuacije možete izraditi sami, dovoljan je tlocrt apartmana s propisanim oznakama primjer možete pogledati ovdje; ali, primjer plana evakuacije nije moguce otvoriti!?
Cimerfraj.hr
08.02.2016 11:05
Poštovana gđo. Vesna,
hvala na upozorenju! Došlo je do tehničke pogreške koja je sada ispravljena pa možete pogledati priloženi primjer plana evakuacije.
Davor - Pula
26.02.2016 22:02
Imate jednog lika koji šalje iznajmljivačima mailom upute kako da kupe obaveznu kutiju prve pomoći. Odmah se pozivaju na Zakon, konzekvence.. Tako bi i moja baba prodavala uspješno..
Zvonimir - Velika Gorica
09.03.2016 08:46
Protiv sam obaveze wi-fi veze sve dok instalaciju vodi jedan prodavač kao monopolista na tržištu. Odnosno protiv njegove obaveze godišnjeg sklapanja ugovora, a ne meni po potrebi 6 mjeseci.
Sabina - Okrug Gornji
22.01.2017 09:53
T-com ima mogucnost iskljucenja i telefona i interneta ili samo interneta, po zelji, na 6 mjeseci. Ja to radio vec godinama.
Poštovani g. RG, wi-fi ima i VIP i Tcom, i to na 6 mjeseci, znači koliko nama iznajmljivačima treba. Wi-fi ne treba instalaciju nego ruter te ga može imati i onaj bez tel. linije tj. priključak sa brojem. Ima još tu nekih stvari sa kojima se slažem i ne slažem. Čaše u u kupatilu i vješalice po broju osoba je uredu. Jer za 4 osobe kupatilo i sve to je OK. Čim imaš preko 4 registirano znači moraš imati joj dodatno jedan WC sa tuš kadom. Imati telefon u kupatilo to vidimo u američkom filmovima je eventualno visoko kategorizirani objekt kao i da mora imati sef. Bilo bi bolje da se kontrolira derutnost interijera, a ne koliko čega brojčano ima.
Mile - Vodice
16.05.2016 03:04
Hvala apartmaniji na ovom članku i ostalim obavijestima što nam šalju preko stranice.
Milivoj - Novi Vinodolski
14.06.2016 15:25
Da li je u apartmanu potrebna naljepnica o zabrani alkohonog pića mladjim od 18 godina?
Cimerfraj.hr
14.06.2016 17:25
Poštovani g. Sokolić,
važeći Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti kao obvezu svakog iznajmljivača navodi isticanje oznake o zabrani konzumacije alkohola za osobe mlađe od 18 godina na vidljivom mjestu unutar smještajnog objekta. Prema važećim Pravilnicima o kategorizaciji, nije nužno da svaki apartman ima oznaku. O Vama ovisi hoćete li ju istaknuti u nekoj zajedničkoj prostoriji (npr. tamo gdje primate goste) ili pojedinačno u svakom apartmanu. S obzirom na to da izgled naljepnice nije propisan, preporučujemo Vam da ju preuzmete u našoj download zoni na ovom linku te isprintate crno-bijelo ili u boji.
Poštovanje!
Hvala vam na odgovoru i evo još jedno pitanje. Imamo registriranu sobu za dvije osobe, da li možemo primiti dvije osobe i dvoje male djece koja spavaju s roditeljima, djeca do 6 godina.
Cimerfraj.hr
15.06.2016 11:24
Poštovani, g. Sokolić,
možete primiti dvije odrasle osobe i dvoje male djece čak i ako za njih postavljate pomoćni krevet ili dječji krevetić. Pomoćni kreveti se ne računaju kod registracije kapaciteta smještajne jedinice sobe ili apartmana, osim kod studio apartmana.
Jučer su mi došli novi gosti i vidjeli su novu naljepnicu zabrane konzumacije alkohola.... S obzirom da je na hrvatskom, pitali su me znači li to da ne smiju piti u apartmanu? Morala sam im objasniti o čemu se zapravo radi a oni su mi rekli da su mislili da smo imali neka loša iskustva pa da smo mi interno svima zabranili.
Jasna - Fažana
09.07.2016 17:01
Zanima me to o kategorizaciji apartmana, pa šta to nije ukinuto?
Zvonko i Vesna - Metajna
10.05.2017 08:21
Glede tel. u kupatilu, to je perverzija za naše nivoe usluga/gosta. Dovoljan je stari potezni alarm/zvonce prema ostalim članovima familije u toj smještajnoj jedinici. Tepihe oko postelja, redovito svi gosti gurnu pod istu ili sklone u stranu da im ne smeta ili im se gadi da što su nečije tuđe noge gazile po njem prije lijeganja. Što se alko naljepnica tiče, ko bi to objasnio malodobnim i ostalim partijanerima, npr u Novalji, Tisnom, Splitu...? Koja je svrsishodnost? Treba li im braniti unos na ulasku u objekt? Plan evakuacije, kao u hotelskim labirintima je logičan, ali u nas, za izlaz s 1. ili 2 kata? Bilo bi svrsishodnije u svakoj smješt. jedinici da je obveza panik rasvjete kao i po vanjskim hodnicima ili stubištu do izlaznih vrata za slučaj noćnog potresa ili nestanka el. energije. A tek ta ulazna vrata treba propisom regulirati da se već ugradnjom otvaraju prema vani a ne unutra. Upravo radi panik situacija. Standardno u nas, apostrofiranje na beznačajnim stvarima.
Bruno - Baška
14.05.2017 07:18
Poštovani,
da li treba energetski certifikat ili ne?
Cimerfraj.hr
15.05.2017 19:20
Energetski certifikat nije obvezan iznajmljivanja apartmana, soba i kuća za odmor turistima.