Vitamin D se sve Äešće spominje kao saveznik u borbi protiv koronavirusa – može li biti i saveznik u promociji turistiÄke ponude u krizi?
Brojne su studije koje analiziraju i dokazuju korisnost vitamina D u jaÄanju imunoloÅ¡ke funkcije organizma i borbi protiv virusa. Poseban naglasak je na virus COVID-19 koji nam remeti svakodnevicu i najavljuje joÅ¡ jednu neizvjesnu turistiÄku sezonu.
Na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo se od 18. rujna mogu pronaći preporuke za nadomjesnu primjenu vitamina D od jeseni, a u svrhu jaÄanja i veće spremnosti organizma u sluÄaju infekcije s COVID-19
Pojam vitamin D se odnosi na spoj kalciferol koji dolazi u sedam oblika, ali nas naroÄito zanimaju dva glavna– vitamin D2 (ergokalciferol) i D3 (kolekalciferol). Kod sisavaca, meÄ‘u koje spadamo, naravno, i mi ljudi, u organizmu nalazimo D3, a u biljnim izvorima D2. Junak naÅ¡e priÄe je vitamin D3 kojeg joÅ¡ nazivamo i vitaminom sunca.
Gore spomenuti kalciferol voli masti. Toliko da se u masti sav otopi. Otud nastavak –ol u nazivu, porijeklom iz latinskog jezika, a znaÄi "ulje". Zato oblike kalciferola nalazimo u hrani poput ribljeg ulja, mlijeka, jetrice, žumanjka i nekih vrsta gljiva.
Vitamin D može nastati i ultraljubiÄastim zraÄenjem, odnosno pod utjecajem sunÄevog svjetla. Tada se u naÅ¡oj koži aktivira 7-dehidrokolesterol, koji se potom razliÄitim pretvorbama u jetri i bubrezima pretvara u paratireoidni hormon. U tom procesu nastaju aktivni oblici vitamina D u naÅ¡em organizmu – kalcidiol i kalcitriol.
Kada mjerimo razinu vitamina D u krvi, zapravo mjerimo razinu kalcidiola
Glavna funkcija aktivnog vitamina D je upijanje kalcija i fosfata iz probavnog sustava, a potom njihov transport do kostiju i mineralizacija kostiju. Zbog toga se dojenÄadi Äesto dodaje vitamin D3 u prehranu, kako bi se izbjegao rahitis te poduprla izgradnja i jaÄanje koÅ¡tanog sustava. Kod odraslih, manjak ovog vitamina dovodi do osteopatije i sliÄnih poremećaja.
No to nije jedina uloga D vitamina. Brojne su njegove funkcije, a brojne su i znanstvene studije, koje su dokazale da manjak ovog vitamina u organizmu pogoduje uÄestalim virusnim infekcijama, posebno onima diÅ¡nog sustava, upale pluća i uha, hepatitisa B i C, kao i infekcije HIV-om.
Harvard School of Public Health je objavila istraživanje u kojem stoji da milijardu ljudi na svijetu pati od nedostatka vitamina D. Simptomi tog manjka su:
Äešći prijelomi kostiju
bol u kostima
bezvoljnost
pretjerano znojenje
slabost i umor
Ovo pitanje bismo mogli preformulirati: Koliko nam je sunca potrebno? Jednostavan odgovor ne postoji. Doza "sunÄanja" ovisi o naÅ¡oj dobi, tenu, dobu godine ili dana, pa Äak i mjestu izlaganja sunÄevim dodirima.
MeÄ‘utim, struÄnjaci se slažu da bi kratka izlaganja u trajanju od 10 do 15 minuta u vremenskim razmacima izmeÄ‘u 11 i 15 sati u danu trebala biti dovoljna. Istraživanja su pokazala da je dovoljno suncu otkriti samo 5% povrÅ¡ine kože, npr. lice i ruke, pri Äemu bi osobe tamnije puti trebale viÅ¡e vremena provesti na osunÄanom mjestu, nego osobe svijetlije puti, za jednaku koliÄinu vitamina D:
osobe vrlo svijetle puti - manje od 10 minuta nekoliko puta tjedno na suncu;
osobe uobiÄajeno svijetle puti - 10 do 15 minuta;
osobe tamne puti do 20 minuta nekoliko puta tjedno u kratkim rukavima ili kratim hlaÄama.
Zimi, upozoravaju struÄnjaci, koža proizvede 75% manje vitamina D, nego ljeti, a na koncentraciju proizvedenog vitamina utjeÄe i zemljopisni položaj, oneÄišćenje zraka i smog
Narodi koji žive na otvorenom, poput nekih naroda u Africi, radnici na poljima, odrasli u vrijeme sezone kupanja stvaraju od 10.000 do 20.000 IU (IU ili IJ - internacionalna jedinica) vitamina D dnevno. Optimalnom koncentracijom kalcidiola u krvi se smatra rezultat od 78 do 100 nmol/L.
Preporuke o koliÄini dodatka vitamina D prehrani se razlikuju, ali one najÄešće predlažu dnevnu dozu od:
400 - 600 IU (10 - 15 µg) za djecu u dobi od 1 do 13, tinejdžere od 14 do 18, odrasle u dobi od 19 do 70 godina, te trudnice i dojilje;
800 IU (20 µg) za osobe od 71. godine na više.
Koncentracija kalcidiola u krvi | ||
---|---|---|
ng/mL | nmol/L | |
< 5 | < 5 | ozbiljan nedostatak |
5 - 10 | 12 - 25 | nedostatak |
10 - 20 | 25 - 50 | neodovoljna razina |
20 - 30 | 50 - 75 | graniÄna vrijednost |
30 - 60 | 75 - 100 | optimalna vrijednost |
> 150 | > 375 | prekomjerna vrijednost (rizik od trovanja) |
O vitaminu D i preporuÄenim dozama i na HZJZ – Vitamin D i preporuke za nadomjesnu primjenu vitamina D od jeseni.
Å to se tiÄe naÄina primjene, struÄnjaci preporuÄuju uzimanje vitamina D3 u spreju jer, rasprÅ¡ivanjem u usnoj Å¡upljini, vitamin trenutno ulazi u krvožilni sustav putem vrlo razgranatog sutava kapilara pod jezikom.
(Iz knjige "Moć vitamina D", Ivan SoÄe)
StruÄnjaci istiÄu da prekomjerna razina vitamina D u organizmu ne može nastati ako se samo izlažemo suncu
Kod vitamina sintetiziranog sunÄevom svjetlošću, postoje povratni mehanizmi koji spreÄavaju predoziranje. Većina sluÄajeva prekomjerne razine vitamina D u tijelu je posljedica uzimanja suplemenata.
Navedeno kratkotrajno izlaganje suncu ne povećava rizik od raka kože, a osigurava dostatnu koliÄinu vitamina D. Neka istraživanja tvrde i kako je kožu dovoljno izložiti suncu 3 puta tjedno, odnosno nije nužno svakodnevno sunÄanje. Pri tome ne bismo smjeli mazati kožu zaÅ¡titnim kremama niti se sunÄati kroz staklo jer ti mediji ne propuÅ¡taju UVB zrake koje su nužne za proizvodnju vitamina D.
Oko 80% vitamina D u tijelu nastaje izlaganjem kože UVB zrakama, manje koliÄine se dobivaju iz hrane. Razumno izlaganje sunÄevoj svjetlosti je jedini siguran naÄin da dobijemo dovoljnu koliÄinu vitamina D
Dakle, turistiÄki posjet sunÄanim krajevima nije samo razonoda, već donosi i zdravstvene koristi.
Primorska Hrvatska s Dalmacijom u prosjeku ima oko 2600 sunÄanih sati godiÅ¡nje, a ne zaostaje mnogo niti nizinska i gorska Hrvatska s prosjekom od 2000 sati sunca u godini
SunÄani Hvar, primjerice, ima 2726 sunÄanih sati godiÅ¡nje ili 7,5 sunÄanih sati dnevno u prosjeku, a istu blagodat nude i okolni otoci poput BraÄa ili KorÄule te naÅ¡i južni gradovi poput Makarske ili Dubrovnika. NajsunÄanija destinacija u Europi je Malta s 2957 sunÄanih sati godiÅ¡nje, a insloaciju sliÄnu naÅ¡oj ima grÄka Atena (2771) i portugalski Lisabon (2799).
Koliko zbilja promoviramo blagu klimu koja nam dopušta uživanje u suncu i u zimskim mjesecima duž naše obale pa i u gorskim predjelima?
Turizam smo podijelili na brojne niÅ¡e pa danas Äesto spominjemo zdravstveni turizam, kojeg mahom povezujemo s turistiÄkom infrastrukturom poput toplica ili ljeÄiliÅ¡ta. Zaboravljamo da je suvremeni turizam utemeljen na zdravstvenim razlozima kao motivu za putovanja – povijest turizma nas uÄi da su se joÅ¡ sredinom 19. stoljeća morskom vodom punili bazeni u kojima su se turisti brÄkali zimi kako bi uživali u blagoj klimi Mediterana (a pri tom i u sunÄanim satima).
Zimska sunÄaliÅ¡ta su na svakoj osunÄanoj terasi bilo koje kuće za odmor ili privatnog apartmana. U svakom vrtu, na svakom balkonu prema jugu, svakom dvoriÅ¡tu kojeg ne zaklanja sunÄeva sjena.
U leksikonu zaboravljenih rijeÄi naÅ¡eg juga pronalazimo rijeÄ "pranÄiok" koja opisuje zavjetrinu okupanu suncem. Takvo mjesto definitivno zaslužuje svoju rijeÄ. Ima li Å¡to ljepÅ¡e, nego zimi, skloniti se od bure pod kakav zid koji gleda prema jugu i uživati u toplini sunca koje je u naÅ¡im krajevima darežljivo i u prosincu, sijeÄnju i veljaÄi?
Nijemci takvo mjesto nazivaju "Sonnenseite", a u njihovom jeziku ćemo pronaći joÅ¡ rijeÄi koje subjekt dovode u vezu sa suncem, npr. "Sonnenanbeter", Å¡to znaÄi obožavatelj sunca ili "Sonnenbad", Å¡to doslovno znaÄi kupanje u sunÄevoj svjetlosti.
U usporedbi s nama, Nijemci uživaju tek 1740 sunÄanih sati godiÅ¡nje, i to na sunÄanijem jugu zemlje, ukupni prosjek je joÅ¡ niži. I zato, ako ste već poÄeli s oglaÅ¡avanjem vaÅ¡ih apartmana, soba ili kuća za odmor, iskoristite sunÄevu energiju i vitamin D u promociji svojih smjeÅ¡tajnih objekata
Dok Zagreb, u vrijeme pisanja ovog teksta, već 7. dan zaredom krasi bezbojno blijedo nebo i izmaglica u daljini, mnoga mjesta u Hrvatskoj se kupaju u suncu – preplavite svoje oglase slikama osunÄanih terasa, balkona, dvoriÅ¡ta i vrtova. Vi znate, neka to saznaju i vaÅ¡i budući gosti – naÅ¡e su destinacije predivne i zimi, a sunce je naÅ¡ saveznik u Äuvanju zdravlja i turistiÄkoj promociji naÅ¡e ponude. Neka vitamin D bude oznaka kvalitete naÅ¡eg smjeÅ¡taja i dodatak ponudi, Äak i u zimskim mjesecima.