Mnogo smo puta na ovim stranicama priÄali o
PDV identifikacijskom broju (
PDV ID broj), ali se nikada nismo iskljuÄivo posvetili samo njemu. Vrijeme je da mu dodijelimo stanovit broj rijeÄi jer je taj broj jako važan u poslovanju
obiteljskog smještaja.
Uveden je u
Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti koji je stupio na snagu 17. studenoga 2018. godine. ÄŒlankom 32. spomenutog
Zakona, definirane su
obveze iznajmljivaÄa, gdje stavak 7.2. propisuje
obvezu isticanja PDV ID broja:
"Prilikom oglaÅ¡avanja i reklamiranja usluga i isticanja poruka u promidžbenim materijalima iznajmljivaÄ smije koristiti samo oznaku propisane vrste te kategoriju i vrstu posebnog standarda objekta koja je utvrÄ‘ena rjeÅ¡enjem nadležnog ureda, a prilikom oglaÅ¡avanja i reklamiranja usluga s poreznim obveznicima iz Europske unije mora istaknuti porezni broj, odnosno PDV identifikacijski broj".
ZnaÄi, naÅ¡a zakonska obveza je dostaviti svoj
PDV identifikacijski ​
broj partneru internetskom oglaÅ¡ivaÄu i/ili posredniku pri popunjavanju naÅ¡ih smjeÅ¡tajnih kapaciteta iz druge države Älanice EU.
Å to će privatnom iznajmljivaÄu PDV ID broj?
Do prije par godina, na sam spomen PDV-a, privatni
iznajmljivaÄi fiziÄke osobe, su iskljuÄivali svoje sustave za pozornost jer ih se PDV nije izravno ticao. Domaćini nisu obveznici PDV-a.
Za
ulazak u sustav PDV-a je potrebno prijeći prag koji je proteklih godina narastao do 300.000 kuna ili smo mogli zatražiti ulazak u sustav PDV-a, no rijetki su se odluÄivali na takvu vrstu poslovanja. MeÄ‘utim, od ulaska u EU, i privatni iznajmljivaÄi su postali
obveznici ​
obraÄunavanja i plaćanja PDV-a na usluge posrednika pri oglaÅ¡avanju i punjenju smjeÅ¡taja, i to bez prava na pretporez.​
PDV ID broj je oznaka registracije za potrebe PDV-a i poreznog statusa malog poreznog obveznika, u naÅ¡em sluÄaju privatnog iznajmljivaÄa pauÅ¡alca. Registracija za potrebe PDV-a nije isto Å¡to i upis u Registar obveznika PDV-a pa iznajmljivaÄi i dalje plaćaju porez na dohodak u pauÅ¡alnom iznosu i ne obraÄunavaju PDV na usluge smjeÅ¡taja.
Å to je PDV identifikacijski broj?
PDV identifikacijski broj nazivamo joÅ¡ i PDV ID broj, europski porezni broj ili VAT identification ​number na engleskom govornom podruÄju. To je oznaka koja se dodjeljuje poreznim obveznicima u svrhu identifikacije i definiranja poreznih obveza.
Europska Direktiva 2006/112/EZ propisuje obvezu registracije svih obveznika za potrebe PDV-a. Kako bi hrvatski mali porezni obveznici mogli poslovati na tržiÅ¡tu EU te kako bi se njihov porezni status mogao provjeravati i pratiti, obvezni smo ishoditi i istaknuti PDV identifikacijski broj prilikom poslovanja na zajedniÄkom europskom tržiÅ¡tu.
Sukladno tome, uvoÄ‘enje PDV ID broja u novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti je usklaÄ‘ivanje s pravnim regulativama EU, iako u praksi ta obveza postoji od ulaska u EU i mnogi privatni iznajmljivaÄi je se pridržavaju.
Europska Direktiva 2006/112/EZ definira kretanje roba i usluga na slobodnom europskom tržištu gdje nema granica niti carinske kontrole.
Na europskom tržiÅ¡tu ne priÄamo o izvozu, već o isporuci dobara i pružanju usluga u drugu državu Älanicu, niti o uvozu, već o stjecanju dobara i primanju usluga iz druge države Älanice EU. Sve transakcije su oporezive PDV-om, uz odreÄ‘ena osloboÄ‘enja, odnosno plaćanja PDV-a po stopi od 0 %.
Primanje usluga iz druge države Älanice je oporezivo PDV-om u državi Älanici u kojoj se usluge primaju, i to po stopi koja se primjenjuje u državi Älanici primatelja. U konkretnom sluÄaju, iznajmljivaÄ je primatelj usluge posredovanja ili oglaÅ¡avanja u svrhu punjenja smjeÅ¡tajnih kapaciteta pa na takvu uslugu plaća PDV u Hrvatskoj, po aktualnoj stopi PDV-a od 25 % koja se inaÄe obraÄunava na takvu vrstu usluga.
Usluge se oporezuju prema sjediÅ¡tu, prebivaliÅ¡tu ili uobiÄajenom boraviÅ¡tu primatelja usluga. Obveznik koji obavlja uslugu neće obraÄunati PDV, a primatelj usluge mora obraÄunati PDV na svotu naknade (proviziju) koju mu je zaraÄunao davatelj usluge.
Takav porezni postupak se naziva prijenos porezne obveze s davatelja na primatelja (engl. Reverse Charge Mechanism) za kojeg vrijedi ÄŒlanak 196. navedene Direktive: "PDV je obvezna plaćati svaka porezna osoba primatelj usluga iz Älanka 56. ili svaka osoba koja je identificirana u svrhe plaćanja PDV-a u državi Älanici u kojoj postoji obveza plaćanja PDV-a, a kojoj se pružaju usluge iz Älanaka 44., 47., 50., 53., 54. i 55., ako usluge pruža porezni obveznik koji nema poslovni nastan u toj državi Älanici."
Jednostavnije reÄeno, PDV na proviziju stranih posrednika plaćamo ​zbog prijenosa porezne obveze​
, a da bismo svoju obvezu mogli ispuniti potreban nam je valjani PDV identifikacijski broj.
Porezna uprava sve obveznike registrirane za potrebe PDV-a i njihove PDV ID brojeve upisuje u hrvatsku PDV bazu s kojom je povezan VIES sustav.
Å to je VIES sustav?
VIES je Sustav razmjene informacija o PDV-u (Information Exchange System − VAT), odnosno elektroniÄka baza koja ima pristup nacionalnim PDV bazama i omogućava provjeru valjanosti PDV identifikacijskih brojeva na podruÄju EU.
Provjeru valjanosti PDV ID broja poslovnog partnera možemo izvršiti na internet stranicama Europske komisije - VIES.
VIES ne nudi detaljnije informacije o poreznom obvezniku, već samo provjerava je li broj kojim raspolažemo trenutno aktivan i ispravan, što pomaže u borbi protiv poreznih prijevara.
Svi pružatelji usluga poreznim obveznicima druge države Älanice EU su obvezni na raÄunu navesti vlastiti PDV ID broj, kao i onaj valjani primatelja usluga, odnosno kupca. Provjeru valjanosti vrÅ¡e putem VIES sustava, dok u Poreznoj upravi mogu, osim valjanosti, provjeriti i naziv i adresu potencijalnog poslovnog partnera. U tom sluÄaju će na e-mail adresu provjera-valjanosti@porezna-uprava.hr poslati sljedeće identifikacijske podatke:​
- Vlastiti PDV identifikacijski broj (HR+OIB)
- Naziv/Ime i prezime
- Adresu sjedišta
- PDV identifikacijski broj kojeg želimo provjeriti
- Naziv/ime i prezime i adresu sjedišta potencijalnog poslovnog partnera
Porezna uprava dostavlja dokument o valjanosti traženog PDV ID broja elektroniÄkom poÅ¡tom. Provjera je važna kada smo mi ti koji pružaju usluge izvan granica RH jer, ako broj nije valjan, naÅ¡a isporuka neće biti osloboÄ‘ena PDV-a.
Å to je MOSS postupak?
Osim navedene Direktive, privatne iznajmljivaÄe zanima i Direktiva vijeća 2008/8/EZ. Ona propisuje uvjete pružanja telekomunikacijskih, radijskih, TV i elektroniÄkih medijskih usluga. Od 1. sijeÄnja 2015. godine, mjestom obavljanja takvih usluga se smatra mjesto sjediÅ¡ta, prebivaliÅ¡ta ili uobiÄajenog boraviÅ¡ta primatelja tih usluga.
Posebni postupci oporezivanja za elektroniÄke, radijske, TV i telekomunikacijske usluge su popisani EU Direktivom 2006/112/EZ i implementirani u aktualni Zakon o PDV-u. Radi se o tzv. MOSS postupku.
Pružatelji usluge elektroniÄkog oglaÅ¡avanja smjeÅ¡taja primateljima usluga iz drugih država Älanica EU, koji nisu porezni obveznici u državi potroÅ¡nje, mogu se prijaviti za primjenu MOSS postupka ili registrirati za potrebe PDV-a u državi potroÅ¡nje. U oba sluÄaja pružatelji usluge obraÄunavaju i plaćaju PDV države u kojoj isporuÄuju usluge, a primatelj usluga ne. MeÄ‘utim, MOSS postupak i prijava u MOSS sustav zasad nisu obvezni, već dobrovoljni.
MOSS sustav (eng. Mini One Stop Shop – MOSS) je sustav za registraciju poslovnih subjekata koji pružaju telekomunikacijske, TV, radijske i elektroniÄke medijske usluge u svrhu jednostavnijeg ispunjavanja obveze PDV-a, na jednom mjestu za Äitavo podruÄje EU.
Kada je pružatelj usluga u MOSS sustavu i primjenjuje MOSS postupak u drugoj državi Älanici, u kojoj isporuÄuje usluge primatelju koji mu nije dostavio svoj PDV ID broj, smije smatrati da primatelj nije porezni obveznik i u tom sluÄaju obraÄunati PDV države Älanice na svoje usluge.
To, meÄ‘utim, ne daje za pravo privatnim iznajmljivaÄima da ne dostavljaju svoj PDV ID broj stranim oglaÅ¡ivaÄima i posrednicima. Svi porezni obveznici koji primaju usluge u skladu s Älankom 17.
Zakona o PDV-u, obvezni su, prema Älanku 77. istog
Zakona, registrirati se za potrebe PDV-a i pružatelju usluga iz druge države Älanice EU dostaviti svoj PDV ID broj, a na to nas odnedavno obvezuje i
Zakon o ugostiteljstvu.
S obzirom na to da se Booking.com nalazi u MOSS sustavu, neće obraÄunati PDV na svoje usluge malim poreznim obveznicima, ali mi krÅ¡imo zakonske propise ako B.com-u nismo dostavili svoj valjani PDV ID broj.
Kako do PDV ID broja?
PDV identifikacijski broj smo dužni ishoditi, tj. registrirati se za potrebe PDV-a, u nadležnoj ispostavi Porezne uprave, 15 dana prije poÄetka koriÅ¡tenja usluga koje se oporezuju PDV-om.
Na primljene usluge posrednika pri punjenju smjeÅ¡tajnih kapaciteta smo Äesto, ali ne uvijek, dužni obraÄunavati i plaćati PDV. Mogući su razliÄiti oblici suradnje s posrednicima i agencijama pa tako i porezni tretman novÄanih transakcija. Ugovor o suradnji je najbolji dokaz i putokaz za postupke oporezivanja koje ćemo primijeniti.
U sluÄaju suradnje s internetskim oglaÅ¡ivaÄima smjeÅ¡taja koji imaju sjediÅ¡ta u drugim državama Älanicama EU, poput Booking.com-a ili Airbnb-a, vrijedi sve gore navedeno i dužni smo imati valjani PDV identifikacijski broj te prijavljivati, obraÄunavati i plaćati PDV na proviziju primljenih usluga.
Već znamo kako popuniti PDV obrasce, obraÄunati i prijaviti PDV na proviziju. Prijave podnosimo do 20. u mjesecu za prethodni mjesec, a PDV plaćamo do kraja tekućeg mjeseca. ​
Prijavu i obraÄun PDV-a smo dužni podnijeti samo u mjesecima ​u kojima primamo usluge iz drugih država Älanica EU.
Ako ne suraÄ‘ujemo sa stranim posrednicima i agencijama, nego punimo kapacitete iskljuÄivo u suradnji s domaćim posrednicima i oglaÅ¡ivaÄima smjeÅ¡taja, nismo dužni imati PDV ID broj niti obraÄunavati i plaćati PDV.
Bez obzira na to, preporuka je ishoditi PDV identifikacijski broj i koristiti ga jer posjedovanje PDV ID broja ukazuje na to da smo pouzdan partner i osoba koja poÅ¡tuje zakonske propise. Posjedovanje PDV identifikacijskog broja jamÄi naÅ¡u vjerodostojnost potencijalnim gostima i korisnicima naÅ¡ih usluga. ​