Svako kućanstvo bi trebalo imati zalihe ove čudesne tvari koja ima široku primjenu - od učinkovitog prirodnog čišćenja, preko kozmetike, do dodatka prehrani - multifunkcionalna soda bikarbona
Ako postoji jedan višenamjenski proizvod kojeg bi svatko trebao imati u kućanstvu, to je soda bikarbona. Ta jednostavna bijela praškasta tvar poznata je generacijama kao prirodno sredstvo za čišćenje, dezodoriranje, kuhanje, osobnu njegu i svojim blagotvornim učincima na zdravlje čovjeka.
Bilo da je koristimo za ribanje, kuhinje, pečenje kolača, kao dezodorans ili dodatak prehrani, soda bikarbona je ekonomična, sigurna i nevjerojatno učinkovita. Kako sve možemo koristiti sodu bikarbonu u svakodnevnom životu?
Soda bikarbona je natrijev bikarbonat, s kemijskom oznaka NaHCO₃. Vjerujemo da ova informacija mnogima ne znači puno. Međutim, ta kemijska formula nam daje blago alkalnu tvar koja reagira s kiselinama, stvarajući ugljični dioksid. Reakcija je to koja sodu čini je idealnom za korištenje u kućanstvu, ali i za konzumaciju pri čemu uklanjamo kistelost tijela, koja je detektirana kao plodno okruženje za razvoj mnogih bolesti, uključujući i karcinom.
1. Soda bikarbona kao prirodno sredstvo za čišćenje
Čišćenje kuhinje: Pomiješat ćemo sodu s malo vode dok ne dobijemo gustu pastu, odličnu za čišćenje sudopera, pećnice, radne površine i daske za rezanje. Uklanja masnoću, mrlje i neugodne mirise.
Odčepljivanje odvoda: Ubacit ćemo pola šalice sode u odvod, a zatim pola šalice octa. Nakon nekoliko minuta isprati vrućom vodom. Jednostavno, a učinkovito!
Osvježavanje madraca, tepiha i kauča: Posut ćemo sodu bikarbonu po tkanini, ostaviti 30 minuta i usisati. Neutralizira mirise bez kemikalija.
2. U kupaonici i za osobnu njegu
Prirodni dezodorans: Nanijeti malu količinu ispod pazuha - upija znoj i neutralizira mirise.
Kupka za detoksikaciju: Dodati šalicu sode u toplu kupku. Omekšava kožu i pomaže kod iritacija.
Piling za lice i tijelo: Pomiješajti sodu s malo vode u pastu i lagano umasirati - prirodni piling bez kemikalija i rizika od iritacije kože.
Izbjeljivanje zubi (s oprezom): Povremeno korištenje paste od sode može ukloniti površinske mrlje sa zubi.
3. U kuhinji i pripremi hrane
Sredstvo za dizanje tijesta: Soda reagira s kiselinama (poput limunovog soka, jogurta ili octa) i stvara mjehuriće - idealno za sočne palačinke, biskvite i kruh.
Neutralizacija kiselosti: Dodat ćemo prstohvat sode u umake od rajčice ako su previše kiseli.
Čišćenje voća i povrća: Rastopit ćemo žličicu sode u vodi i oprati tom tekućinom plodove kako bismo uklonili pesticide i nečistoće.
4. Za zdraviji dom
Osvježavanje hladnjaka: Otvorena posudica sode u hladnjaku upija neugodne mirise.
Dezodoriranje obuće: Posut ćemo malo sode u tenisice preko noći - ujutro će biti svježije.
Protiv neugodnih mirisa u smeću: Posut ćemo sodu na dno kante kako bismo spriječili neugodne mirise.
Soda bikarbona je netoksična i biorazgradiva, što je čini idealnim izborom za održivo čišćenje. Ipak, ako je koristite za konzumaciju ili osobnu njegu, birajte onu prehrambene kvalitete (najčešće piše “jestiva” na pakiranju).
Iako je svestrana, soda bikarbona nije za sve površine: Može ogrebati aluminij, mramor i drvo s lakom. Nije preporučljiva za osjetljivu kožu u većim količinama. Ne preporučuje ju se miješajti sa snažnim kemikalijama. Dobro je prvo testirati na maloj površini. Kod konzumacije se takođe preporučuje uzimanje prvo manjih doza.
Soda bikarbona je pravi heroj svakodnevnog života - nenametljiva, jeftina, a iznimno korisna. U vremenu kad sve više težimo prirodnim rješenjima i smanjenju upotrebe kemikalija, odlična je alternativa za čišćenje doma, osobnu njegu i kulinarstvo. Ako vam do sada nije bila pri ruci, krajnje je vrijeme da joj osigurate počasno mjesto u kućnoj zalihi.