Vjerujete li u vampire? Ako ne vjerujete, sjetite se dosadnih krvopija koji ljetne dane i noći mogu učiniti nepodnošljivima ako nismo naoružani do zuba repelentima, sredstvima koji ih odbijaju od naših krvnih žila.
Samo jedan vampir, pardon, komarac, može nam priuštiti besanu noć i nepovratno uništiti dragocjen odmor, kako nama, tako i našim gostima. Komarci se natječu s napornim muhama za lentu najupornijeg uništavača užitaka ljeta. S muhama ćemo se obračunati drugi put, sada ćemo saznati kako se izboriti s komarcima.
Zašto komarci piju krv?
Zato da utaže žeđ u vrućim ljetnim danima i noćima. Šala, naravno. Glavnu prehranu komaraca uopće ne čini krv ljudskih bića, već biljni nektar i sok. Ženke nekih vrsta se dohranjuju krvlju zbog potrebe za proteinom kako njihova oplodnja i razvoj jajašaca bili uspješni. Tek nakon uzimanja krvi, sposobne su razviti jaja koja se kasnije izlegnu u larve.
Mužjaci se hrane isključivo biljnim sokovima, bez obzira na vrstu. Ženke svojim usnim dijelovima probijaju kožu sisavaca i usisavaju krv iz kapilara. Krvlju se nahrane svega nekoliko puta tijekom svoga života koji traje 3 do 4 tjedna
Osim što je ubod komarca neugodan zbog svrbeža kojeg izaziva, određene vrste komaraca prenose bolesti kao što su malarija, Zika virus, denga groznica, groznica Zapadnog Nila i druge.
Možda je ta spoznaja razlog zbog kojeg se neki ljudi panično boje sitnih krvopija, čak i kad se radi o pitomim podnebljima poput našeg, gdje su zabilježeni tek rijetki slučajevi prenošenja zaraza komarcima.
Vrste komaraca i slučajevi infekcija u Hrvatskoj
U Hrvatskoj su zabilježene 52 vrste komaraca, što je zanemariva brojka u usporedbi s oko 33 tisuće vrsta koji zuje oko planeta.
Najčešće vrste su iz roda
Aedes. nazivaju se još i poplavni komarci. Za njima slijede nekoliko podvrsta roda
Culex, među kojima je i tigrasti komarac pa roda
Anopheles, koji prenose malariju u tropskim područjima.
U posljednjim desetljećima se broj slučajeva zaraze ubodom komarca u Hrvatskoj povećao pa, iako se još uvijek radi o jednoznamenkastim brojkama, oprez se preporučuje, posebno zbog globalnog zatopljenja i klimatskih promjena
Prvi autohtoni slučaj infekcije uzrokovane virusom denge je zabilježen 2010. na poluotoku Pelješcu. Većina zabilježenih slučajeva je importirana, tj. radi se o putnicima iz južnijih zemalja.
Kako se obraniti od komaraca?
Preventiva je najbolja obrana. Komarci se legu vodi. Ženka polaže jaja na površinu vode, koja može biti prirodna stajaćica ili zapušteni komad zemljišta, dvorišta, bilo kakvo mjesto, koje lako napuni kišnica ili odvod koji nije propisno izoliran.
Okućnica naše kuće ili smještajnog objekta može biti raj za komarčad i idealno ležište jajašaca.
Razmislimo je li u našoj blizini kakva stara bačva, odvod ili nakupina odbačenih stvari gdje bi se mogla nakupljati voda, savršena za polaganje jajašaca. Sjetimo li se takvih mjesta, sanirajmo ih odvozom nepotrebnih stvari na otpad ili postavljenjem mrežica koje će onemogućiti pristup vodi komarčevim ženkama
Uređenje okućnice je također dobar način da se obranimo od komaraca. Grmlja, šikare i gustiši pod kojima se nalazi uvijek vlažna zemlja mogu biti rasadnik dosadnih zujavaca.
Prirodna sredstva protiv komaraca
Postoje brojni
prirodni repelenti za komarce i niz
recepata za kućnu izradu sredstava protiv komaraca. Njihova učinkovitost je nešto manja nego kod kemijskih sredstava koje sadrže, recimo, DEET, čuveni spoj koji odbija komarce, muhe, krpelje i druge insekte.
Zato, ako idemo u područje koje je poznato po infekcijama čiji prijenosnik je komarac, posavjetujmo se s lokalcima ili liječnicima u vezi preporučenih repelenata.
Za naše podneblje je još uvijek dovoljno pomiješati par vrsta eteričnog ulja da bismo dobili sredstvo koje odvraća krvopije, godi koži i čuva naš mir tijekom vrućih ljeta.
Sastojci:
30-50 kapi eterična ulja eukaliptusa, lavande, limunske trave ili čajevca (možete kombinirati ulja po želji)
1/2 šalice destiliranje vode
1/2 šalice alkohola (može poslužiti votka)
1 žlica bademovog ili jojoba ulja
Priprema:
1. Destiliranu vodu i alkohol ćemo uliti u staklenu bočicu i promiješati.
2. Dodavat ćemo eterična ulja uz miješanje.
3. Na kraju ćemo dodati biljno ulje (bademovo ili jojoba).
Prirodno repelentno sredstvo je spremno za upotrebu. Čuvat ćemo ga u hladnjaku i dobro protresti prije svake upotrebe.
Sredstvo možemo nanositi dlanovima na izložene dijelove tijela ili ćemo nabaviti sprej bočicu koja će nam olakšati nanošenje.
Zašto neke ljude ne grizu komarci?
Mogli bismo reći da su komarci izbirljivi kad je u pitanju njihova ljudska krvna prehrana. Činjenica je da neke ljude zaista
ne vole komarci. To, naravno, ne znači da ih nikada neće ubosti komarac, već samo da im u određenom trenutku nisu privlačni i da će pronaći ukusniju žrtvu.
Komarci svoju prehranu biraju prema mirisu pa ih možemo privući losionima i parfemima koji imaju miris cvijeća i bilja. Vole topliju krv i izražene boje, bilo da se radi o jako tamnim ili vrlo svijetlim nijansama odjeće. Lepršava snježno bijela ljetna košulja je vječna romantika, ali, želimo li biti nevidljivi komarcima, nosit ćemo neutralne boje, kao što su bež nijanse i maslinaste.
Ako nas komarac ipak ubode, mjesto uboda može mo tretirati octom, ledom, sodom bikarbonom ili eteričnim uljem lavande. Neugoda najčešće brzo prođe. Osigurajmo repelente za svoje goste, poput tableta ili tekućina koji se koriste u zatvorenim prostorima, ili spirala u vrtovima i na terasama. Mreže protiv komaraca mogu stvoriti magičnu atmosferu u nekim dijelovima našeg vrta. Ne dopustimo sitnim krvopijama da zuje između naših gostiju i posisaju naš put do dobrih recenzija.