Kako je sanjkanje u Hrvatskoj postalo veliki zimski hit? Tko su sve ljubitelji sanjkanja i kakvi turisti dolaze na sanjkanje u Hrvatsku? Može li sanjkanje biti okidaÄ za razvoj zimskog turizma u Hrvatskoj?
Sanjkanje u Hrvatskoj ima viÅ¡estoljetnu tradiciju zahvaljujući prirodnoj lokaciji koja donosi obilje snijega u zimskim danima. Nažalost, prirodnog snijega posljednjih je godina sve manje pa mnoga sanjkaliÅ¡ta svoju ponudu baziraju na umjetnom snijegu. Pokazalo se kako su sanjkaliÅ¡ta odliÄan mamac za ljubitelje zimskog turizma, a evo i zaÅ¡to:
U Hrvatskoj nažalost nemamo puno kvalitetnih skijališta pa se fokus, posljednjih godina, sve više seli na male staze koji su više pogodne za sanjkanje, nego li za skijanje. Sanjkališta je puno lakše održavati, posebice u vremenima kada nema puno prirodnog snijega. Samim time, ponuda skijališta u Hrvatskoj već godinama stagnira, dok novih sanjkališta imamo sve više.
Mnogi domaći turisti nisu u prilici izdvajati velike novÄane svote za zimsko skijanje pa se stoga radije odluÄuju za sanjkanje. Ne treba naglaÅ¡avati kako je sanjkanje puno povoljnija opcija od skijanja s obzirom na to da su ulaznice puno povoljnije ili ih uopće nema, a troÅ¡kovi opreme su minimalni kod sanjkanja.
Skijanje može biti itekako opasno, posebice kada se spuštate niz staze kojima voze hrabri skijaši. S druge strane, sanjkanje je uglavnom manje opasna opcija i rijetko se događaju kakve ozlijede. Kada se ozlijede i dogode, uglavnom se radi o malim modricama i bolovima koji prođu već za koji dan. Samim time, mnogim je roditeljima sanjkanje puno prihvatljivija opcija, što je također jedan od razloga rasta popularnosti sanjkanja u Hrvatskoj.