Čišćenje oluka je posao kojeg često zaboravljamo ili odgađamo - i tako riskiramo da voda pronađe put do naših interijera zbog nepropusnih odvoda. koliko često i kako čistiti oluke za zdravlje naše kuće?
Kad posljednji list padne s grane ili kada proljetne oluje nanesu odbačene cvatove, granje i pelud na naše krovove i terase, vrijeme je da obavimo onaj dio kućnih poslovima koji često padaju u zaborav - poput čišćenja oluka. Nije to najzabavniji zadatak, ali redovito čišćenje oluka je ključno za zdravlje naše kuće za odmor ili stanovanje. Nečisti oluci mogu uzrokovati vlagu, začepljenja, oštećenja krova ili fasade, a sve to lako može izbjeći uz malo truda i dobre volje.
U ovom vodiču donosimo praktične savjete kako očistiti oluke sami, bez skupih majstora, koristeći alat koji već vjerojatno imate kod kuće.
Najbolje vrijeme za čišćenje oluka je u kasnu jesen i rano proljeće - nakon što padne lišće i prije nego krenu veće kiše. Redovitim održavanjem sprječavamo nakupljanje lišća, grančica, mahovine i drugog otpada koji blokira protok vode. Čišćenje oluka je najbolje napraviti dva puta godišnje.
Redovito čišćenje sprječava prodor vlage u zidove i podrum, produžuje vijek trajanja krova, smanjuje rizik od štete tijekom jakih kiša i održava estetski vrijednost našeg doma
Osnovni alati:
1. stabilne ljestve (po mogućnosti s kukom za pričvršćivanje),
2. zaštitne rukavice,
3. kanta ili vreća za otpad,
4. lopatica ili plastična žlica,
5. vrtno crijevo s mlaznicom,
6. četka za čišćenje (ili improvizirana od stare metle).
Dodatno: Imamo li usisavač za mokro/suho čišćenje s odgovarajućim nastavkom, posao može biti još lakši.
Korak po korak do zdravije kuće
1. Priprema sigurnog radnog prostora
Ljestve ćemo postaviti na ravnu površinu i osigurati da su stabilne. Ako je moguće, netko bi nam mogao pridržati ljestve dok radimo. Rukavice su obavezne jer se u olucima često skrivaju insekti, trnje, pa i oštar otpad.
2. Uklanjanje krupnog otpada
Rukom ili lopaticom izvadit ćemo lišće, grančice i mulj. Otpad odmah stavljati u kantu kako ne bismo zaprljali fasadu ili dvorište.
3. Ispiranje crijevom
Nakon što smo uklonili veći otpad, isprat ćemo oluke vrtnim crijevom. Počet ćemo od suprotnog kraja od odvoda i pustiti vodu da otkrije eventualna začepljenja.
4. Provjera odvoda
Ne otječe li voda kako bi trebala, moguće je da je odvodna cijev začepljena. Pokušat ćemo je pročistiti dužom žicom ili puštanjem jačeg mlaza vode odozgo. Ako je potrebno, odspojit ćemo donji dio cijevi i očistiti je ručno.
5. Vizualna inspekcija
Dok ste gore, iskoristit ćemo priliku i provjeriti stanje oluka - tražimo pukotine, savijene dijelove i labave vijke. Bolje je popraviti odmah, nego čekati veću štetu.
Ako već nismo, vrijeme je da razmislimo o ugradnji mrežica za oluke koje sprječavaju ulazak lišća, ali propuštaju vodu. Investicija se isplati, ali je i tada potrebno povremeno provjeravati jesu li mrežice na mjestu, da li se na njima nakupilo previše otpada pa voda ne prolazi u oluk i kakvo je opće stanje oluka.
Čišćenje oluka nije zabavno, ali je jednostavno i vrlo korisno. Za utrošeni sat vremena možemo spriječiti skupe popravke i osigurati da naš objekt ostane suh i siguran. Uz malo pažnje i par osnovnih alata, oluci će nam biti zahvalni, a mi mirni do sljedeće sezone kiša.
Obavezno čišćenje klime prije ljeta da gostima alergija ne zasmeta