Aktualno
1 11.7K

Paušalu odzvonilo? HUP traži 10% poreza na prihode od iznajmljivanja apartmana

Umjesto paušala, 10% poreza na prihode od iznajmljivanja apartmana? HUP predlaže novi porez za iznajmljivače, iznajmljivači poručuju: "To je potpuno promašeno!"

Sve je manje radnika zainteresiranih za rad u mnogim branšama. Poslodavci su zabrinuti i, opravdano, razlog vide u niskim primanjima. Hrvatska ima najniže prosječne neto plaće u eurozoni (947 eura - podatak iz siječnja ove godine), nešto su od nas izdašnije Latvija, Litva, Grčka i Slovačka. Prosječnim plaćama od 1206 eura se može pohvaliti Portugal, najviše su, 2887 eura, u Irskoj.

Zato poslodavci traže načine za povećanje neto plaća radnicima, posebno pred sezonu koja će biti deficitarna kadrom u turizmu u svim segmentima. Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) bi taj problem riješila smanjenjem i povećanjem poreza - kako kojim poreznim obveznicima. Naime u HUP-u vjeruju da bi smanjenje poreza radnicima dovelo do deficita u proračunima lokalnih samouprava pa predlažu da se rupa popuni - novcima iznajmljivača u kućanstvima.


Više radnicima, manje neradnicima?

Povećanje radničkih neto plaća bi realizirali kroz podizanje razine neoporezive osnovice s 533 na 663 eura i smanjenje poreznog razreda s 20 na 15%, dok bi se plaće više od 6636,14 eura (50.000,00 kn) oporezivale s 30% dohodovnog poreza.
 

A kako proračun ne bi patio, neka se privatnim iznajmljivačima uzme 10%, poručuju iz HUP-a!

S HUP-om se slaže i SDP - podržavaju prijedlog od 10% poreza na prihode od iznajmljivanja u domaćinstvima, umjesto paušalnog poreza na dohodak kako je to propisano odvajkada.

Složili su se tu i brojni ekonomski analitičari i stručnjaci pa tako Damir Novotny kaže da je "porez na nekretnine izvor prihoda lokalne samouprave svugdje u Europi, pa bi tako trebalo biti i u RH”.

Pri tome se očito zaboravlja da je paušal privatnih iznajmljivača porez na dohodak, ne na nekretninu, i da je nekretnina samo alat (vlastiti) za rad iznajmljivača! U javnom diskursu domaćine se smatra pukim rentijerima, ekipom koja lagodno živi od naslijeđenih nekretnina, omalovažavaju se ulaganja, trud i rad privatnog iznajmljivača. I to, očito, na svim razinama. Od same te činjenice, puno su opasnije posljedice takvog stava.


O kruškama, jabukama i santi leda

Ilustracijom ćemo se prisjetiti kako javnost i razne institucije percipiraju porez na dohodak od iznajmljivanja smještaja u kućanstvima i koliki su stvarni troškovi iznajmljivača. Bez pretporeza. Mali broj privatnih iznajmljivača se oslanja na prihode od turizma, većini je to tek drugi dohodak, dodatan izvor prihoda i krpanje tankog kućnog budžeta. 

Davanja privatnih iznajmljivača


“To je potpuno promašeno - brkanje krušaka i jabuka, poreza na prvi i poreza na drugi dohodak. Poslodavci u Hrvatskoj nikada neće moći dati jednake plaće onima u razvijenim zemljama EU jer je naša opća država puno skuplja a neefikasnija”, obrazlaže naš ugledni stručnjak za obiteljski turizam, Nedo Pinezić.

"Nametanjem davanja na drugi dohodak, poslodavci mogu uništiti sve legalne izvore prihoda svojim radnicima kojima te dodatne djelatnosti kompenziraju niže plaće i to poslodavca neće staviti u bolji položaj. Mjera mora biti sasvim obrnuta, treba omogućiti neoporezivi drugi dohodak kako bi ljudi mogli raditi za niže osnovne plaće, uz stalan rast troškova, ostati živjeti i raditi u turističkom mjestu. Takav smo model imali u bivšoj državi, koju nije popularno spominjati, ali njenu demografsku sliku ovako nikada nećemo dostići. U većini razvijenih zemalja je drugi dohodak neoporeziv do visine godišnje minimalne plaće", dodaje Pinezić.
 

Nije slučajno, ali je namjerno

29.000 (slovima: dvadeset i devet tisuća) nekretnina u Hrvatskoj su u protekle tri godine pokupovali stranci, od čega gotovo polovicu samo lani. Po poreznim obvezama su izjednačeni s domaćim ljudima. Kupuju i kupuju. Domaći ljudi, pritisnuti velikim davanjima i lošim standardom, polako kapituliraju. I prodaju. Na tom tržištu bi zanimljivi bili objekti naših iznajmljivača. Opremljeni i održavani.

Istovremeno, približavamo se usvajanju prijedloga Zakona o koncesijama koji otvara prostor raznim tumačenjima, pa tako i pogodovanju hotelskim kućama. Mic po mic, rasprodaje se domovina. Privatni smještaj je, kažu, smetnja ostvarenju ciljeva održivog razvoja. Rastu troškovi, stranci kupuju, cijene nekretnina divljaju, potražnja u sezoni rekordna, crno tržište buja, privatni smještaj sad je odjednom i prepreka višim plaćama radnika?!
 
Spremi

21 top mjesto za fotografiranje u Hrvatskoj

Treba li Google recenzije shvaćati ozbiljno (ili bilo koje druge)?

Koje su najgore boje zida za spavaću sobu koje trebate izbjegavati?

Kako napraviti Instagram profil za oglašavanje apartmana?

Hrvatski turizam pred izazovima zbog njemačke gospodarske krize

Kuće za iznajmljivanje: Koliku novčanu zaradu možete očekivati od iznajmljivanja kuća za odmor?

Đir od Španjolske do Pule: Koliko je "pametna" gradnja novih hotela?

9 strahova iznajmljivača obiteljskog smještaja i kako ih otkloniti

1 komentara Uključi se u raspravu
Dubravko - DUBROVNIK 09.03.2023 21:56
Sa 400€ mirovine ipak se može preživjeti, ali kao neki bijednik, a ne kao radnik koji je radio 4 desetljeća. Pa sad: opalite i na taj turistički prihod koji mi pomaže da preživim kao čovjek. Jer po kome će, nego po najsiromašnijima? Naravno ako netko ima 3 ili 5 nekretnina, stvari se mijenjaju!
Slažeš se...ili ne? - uključi se u raspravu
Pročitajte još:

Trebaju li se (naši) iznajmljivači pribojavati hotela?

Dalmatinska janjetina dobila oznaku izvornosti, a ovčari moraju iseliti ovce koje smetaju turistima

Popularno: