Umjesto paušala, 10% poreza na prihode od iznajmljivanja apartmana? HUP predlaže novi porez za iznajmljivače, iznajmljivači poručuju: "To je potpuno promašeno!"
Sve je manje radnika zainteresiranih za rad u mnogim branšama. Poslodavci su zabrinuti i, opravdano, razlog vide u niskim primanjima. Hrvatska ima najniže prosječne neto plaće u eurozoni (947 eura - podatak iz siječnja ove godine), nešto su od nas izdašnije Latvija, Litva, Grčka i Slovačka. Prosječnim plaćama od 1206 eura se može pohvaliti Portugal, najviše su, 2887 eura, u Irskoj.
Zato poslodavci traže načine za povećanje neto plaća radnicima, posebno pred sezonu koja će biti deficitarna kadrom u turizmu u svim segmentima. Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) bi taj problem riješila smanjenjem i povećanjem poreza - kako kojim poreznim obveznicima. Naime u HUP-u vjeruju da bi smanjenje poreza radnicima dovelo do deficita u proračunima lokalnih samouprava pa predlažu da se rupa popuni - novcima iznajmljivača u kućanstvima.
Povećanje radničkih neto plaća bi realizirali kroz podizanje razine neoporezive osnovice s 533 na 663 eura i smanjenje poreznog razreda s 20 na 15%, dok bi se plaće više od 6636,14 eura (50.000,00 kn) oporezivale s 30% dohodovnog poreza.
A kako proračun ne bi patio, neka se privatnim iznajmljivačima uzme 10%, poručuju iz HUP-a!
S HUP-om se slaže i SDP - podržavaju prijedlog od 10% poreza na prihode od iznajmljivanja u domaćinstvima, umjesto paušalnog poreza na dohodak kako je to propisano odvajkada.
Složili su se tu i brojni ekonomski analitičari i stručnjaci pa tako Damir Novotny kaže da je "porez na nekretnine izvor prihoda lokalne samouprave svugdje u Europi, pa bi tako trebalo biti i u RH”.
Pri tome se očito zaboravlja da je paušal privatnih iznajmljivača porez na dohodak, ne na nekretninu, i da je nekretnina samo alat (vlastiti) za rad iznajmljivača! U javnom diskursu domaćine se smatra pukim rentijerima, ekipom koja lagodno živi od naslijeđenih nekretnina, omalovažavaju se ulaganja, trud i rad privatnog iznajmljivača. I to, očito, na svim razinama. Od same te činjenice, puno su opasnije posljedice takvog stava.
Ilustracijom ćemo se prisjetiti kako javnost i razne institucije percipiraju porez na dohodak od iznajmljivanja smještaja u kućanstvima i koliki su stvarni troškovi iznajmljivača. Bez pretporeza. Mali broj privatnih iznajmljivača se oslanja na prihode od turizma, većini je to tek drugi dohodak, dodatan izvor prihoda i krpanje tankog kućnog budžeta.
“To je potpuno promašeno - brkanje krušaka i jabuka, poreza na prvi i poreza na drugi dohodak. Poslodavci u Hrvatskoj nikada neće moći dati jednake plaće onima u razvijenim zemljama EU jer je naša opća država puno skuplja a neefikasnija”, obrazlaže naš ugledni stručnjak za obiteljski turizam, Nedo Pinezić.
"Nametanjem davanja na drugi dohodak, poslodavci mogu uništiti sve legalne izvore prihoda svojim radnicima kojima te dodatne djelatnosti kompenziraju niže plaće i to poslodavca neće staviti u bolji položaj. Mjera mora biti sasvim obrnuta, treba omogućiti neoporezivi drugi dohodak kako bi ljudi mogli raditi za niže osnovne plaće, uz stalan rast troškova, ostati živjeti i raditi u turističkom mjestu. Takav smo model imali u bivšoj državi, koju nije popularno spominjati, ali njenu demografsku sliku ovako nikada nećemo dostići. U većini razvijenih zemalja je drugi dohodak neoporeziv do visine godišnje minimalne plaće", dodaje Pinezić.