Zajednica obiteljskog turizma pri HGK je danas 16. ožujka, prema Ministarstvu turizma RH, uputila prijedlog mjera za pomoć privatnim iznajmljivačima čije poslovanje je ugroženo uslijed pandemije COVID-19
Onoliko napeto koliko pratimo sve svježe informacije o razvoju pandemije, o napretku u suzbijanju bolesti, iskustvima i svjedočanstvima pogođenih virusom, toliko napeto očekujemo i poteze naše Vlade, one koji za cilj imaju suzbijanje pandemije, kao i one čija svrha je ublažavanje posljedica iste na domaće gospodarstvo. A ono, znamo svi jako dobro, uvelike ovisi o turizmu i srodnim uslužnim djelatnostima.
Ministarstvo turizma (MINT) komunicira s pojedinim turističkim sektorima, tvrde MINT-u bliski, te rade s Vladom RH na mjerama pomoći. Te mjere bi već ovih dana trebale proći saborsku proceduru i doskora biti u primjeni.
"Prijedlog izvanrednih općih mjera za saniranje nastale i potencijalne štete sektoru privatnih iznajmljivača prouzročenih pandemijom korona virusa" je u MINT odaslala i Zajednica obiteljskog turizma pri HGK (ZOT HGK), a o kakvom prijedlogu se radi otkrila je predsjednica Sekcije, Martina Nimac Kalcina, za portal HrTurizam. Mjere su sljedeće...
ZOT traži od MINT-a i Vlade da postignu dogovor s bankama koji bi osiguravao moratorij za sve privatne iznajmljivače na sve obveze plaćanja (rate, anuitete) preuzete iz ugovora o kreditu ili pozajmice vezanih uz turizam. Moratorij bi trajao minimalno 6 mjeseci, ovisno o sezoni, i 12 mjeseci, uz uvjet da nakon isteka moratorija rate ne rastu, kao i mogućnost produljenja rokova otplate postojećih kredita.
Moratorij bi se odnosio na kredite ostvarene pod sljedećim uvjetima:
za koje nositelj kredita, sudužnik ili jamac, može dokazati da ostvaruje prihod od turizma, a koji je vezan za predmetni kredit, bilo da se radi o stambenom ili renovacijskom kreditu za objekt koji je kategoriziran;
turistički kredit;
nenamjenski kredit za čije odobravanje su bili nužni prihodi od turizma;
krediti koji su odobreni do službenog proglašenja pandemije od strane WHO, 13. ožujka 2020.
Smanjenje navedenih davanja za 2020. godinu na minimalan propisan iznos svim privatnim iznajmljivačima, neovisno o odlukama jedinica lokalnih samouprava. Ovisno o daljnjem razvoju situacije i sezoni, nakon isteka moratorija, smanjenje umanjenih minimalnih iznosa u proporcionalnom postotku s popunjenošću u sezoni.
Ako se to ne uspije postići u hitnom postupku izmijene zakona, donošenje navedene odluke zatražiti bez iznimke, od svih jedinica lokalnih i regionalnih samouprava.
Odgoditi primjenu Pravilnika o godišnjem paušalnom iznosu članarine turističkim zajednicama (NN 14/20) do iduće godine. S obzirom na to da se prema starome Pravilniku, članarina obračunavala prema ostvarenim prihodima, u ZOT-u smatraju da je najlogičnije i najjednostavnije da se takav način obračuna primjenjuje i za godinu 2020. u ovakvoj situaciji.
ZOT smatra da bi Vlada trebala uputiti zahtjev jedinicama lokalnih i regionalnih samouprava te povezanim tvrtkama da oslobode režija kategorizirane smještajne objekte, i to onih koje se naplaćuju u fiksnom paušalnom iznosu (komunalne naknade, odvoz smeća, voda, uređenje voda, kanalizacija, struja, plin, HRT preplata…).
Odgoda bi se odnosila za objekte kojima istječe rok ove godine, sukladno članku 25. stavak 1. točka 1. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (NN 85/15, 121/16, 99/18, 25/19, 98/19).